Jak správně vybrat vanu?

Chystáte se rekonstruovat, nebo realizovat koupelnu a chcete do ní umístit vanu?  My vám rádi poradíme, na co se zaměřit a co je vlastně důležité při výběru zohlednit. Mezi základní faktory při rozhodování je rozměr vany, materiál, detaily vany apod.

Rozměry vany

Velikost vany se odvíjí od prostoru koupelny. Vždy je nutné nejdříve změřit prostor, Snímek obrazovky 2018-11-08 v 19.47.22který má vana zabrat a poté určit, jestli se do prostoru vejde rohová, asymetrická nebo pouze klasická vana obdélníkového tvaru. Při měření také nezapomeňte zohlednit zařizovací předměty jako je WC, koupelnová skříňka, bidet, otopné těleso (koupelnový žebřík) apod., které budou okolo vany, aby se vám nestalo, že ve finále budete mít vanu těsně s WC, nábytkem a budete omezeni prostorem a celkovým pohybem v koupelně. Při měření zohledněte i tloušťku obkladů. Obklady se umisťují vždy za vanu.

Určení velikosti se také odvíjí podle toho, jestli se ve vaně budete koupat samy, nebo budou vanu používat děti například. Pokud máte malé děti, je dobré se zaměřit na vany rohové, které nabízejí větší prostor. Ideální rozměr takové vany je cca 140 x 140 cm.

Silnější lidé by měli vynechat vnitřní zkosení určené na podložení rukou, které zabere pár centimetrů a vanu tak vnitřně zmenší.

Aby vám byla relaxace ve vaně příjemná, musíte zvolit její správnou velikost. Například pokud je vaše výška postavy 165 cm, zvolte si vanu 170 cm, ať máte ve vaně dostatek prostoru. Tento příklad je vhodný pro jednu koupající se osobu ve vaně.

Materiál pro vanu

Nejpopulárnějším materiálem, ze kterého se vany vyrábějí, je akrylát.

Akrylát nabízí širokou škálu tvarů s různými záhyby. Akrylát je na omak teplý, stálobarevný, pevný, stabilní. Pokud budete chtít dodatečně do akrylátové vany navrtat madla, podhlavníky, tak to není žádný problém, protože samotné navrtání jde velmi snadno.

Nekvalitní akrylát poznáte tak, že už při výběru je samotná cena vany velmi nízká a síla materiálu se pohybuje pouze kolem 1 mm. S takovým výrobkem si svoji koupelnu moc dlouho neužijete, protože po čase začne vana praskat. Kvalitní akrylátová vana má tloušťku cca 4,5 mm.

Antibakteriální úprava povrchu vany potlačuje poréznost materiálu a daleko lépe se pak vana udržuje v čistotě.

Vana z akrylátu se udržuje pomocí běžného saponátu, přípravku ve spreji na vodní kámen. Rozhodně vanu nečistěte čistícím pískem a abrazivními přípravky. Použitím abrazivních přípravků může dojít k poškrábání a poškození materiálu.

Smaltovaná ocel, to je materiál, který zaručuje dlouhou životnost. Oproti akrylátu je ocel mnohem těžší a je na omak studená. Vana vyrobená z oceli je neporézní (bez pórů) a stálobarevná. Po napuštění vody do ocelové vany vám vydrží teplota vody podstatně kratší dobu, než ve vaně akrylátové.

Litý mramor (LM) má tepelně-izolační vlastnosti a vyhovuje nejpřísnějším hygienickým normám. Vyznačuje se vysokou pevností, elegantním designem a stabilitou. Výrobky z litého mramoru jsou vyráběny technologií odlévání do forem, čímž se dosáhne stejnorodosti materiálu ve všech směrech. Největším kladem litého mramoru je fakt, že i když má sílu jen 30 mm, jeho nosnost je až 300 Kg. Instalace vany z LM je možná na nožičky s panelem, nebo podezděním.

ABS plast je velmi podobný akrylátovému materiálu. Vana z tohoto materiálu obsahuje i malé množství akrylátu, který tvoří pouze slabou vrstvu pod níž se nachází ABS plast. Nevýhodou těchto van je rychlé žloutnutí, slabší množství materiálu a poréznost. Poznat se dá tak, že proti světlu bude vana prosvítat a dostupná bude za velmi nízkou cenu. Záruka na tyto vany bývá maximálně 2 roky, takže je ideální pouze ke krátkodobému užívání do pronájmu apod.

Zaměřte se na detaily

Pokud budete chtít zažívat relaxační požitek z koupání, stačí si vybrat z hydromasážních van. Hydromasážní systém vám spolehlivě uvolní ztuhlé svaly po celém těle.

Integrované sedátko vám umožní ve vaně nejen pohodlně sedět, ale může sloužit jako odkládací plocha.

Ergonomické prolisy vám umožní si ve vaně pohodlně číst knihu a přitom se cítit pohodlně.

Pokud se chcete koupat ve vaně ve dvou, nejlepší volbou bude odtok umístěný uprostřed. Takto umístěný odtok nebude překážet v sedací části vany, což je určitě žádoucím kritériem.

Plánujete se ve vaně i sprchovat? Přikupte si vanovou zástěnu. Zástěna zamezí zbytečnému stříkání vody mimo vanu.

Vana se dá vyšperkovat ještě podhlavníkem a madlem. Madlo vám může pomoci k bezproblémovému vstupu do vany.

 

Rada na závěr. Při výběru se zaměřte hlavně na kvalitu materiálu, velikost vany a na to, co od vany vlastně očekáváte. Se správným výběrem vany Vám pomůže guru na koupelny

 

 

Záznamy nebyly nalezeny...